Českomoravský klub chovatelů maltézských a boloňských psíků
  • Home
  • Novinky
  • O klubu
  • Krycí psi
  • Kluboví šampioni a soutěže
    • Klubový šampion
    • Klubový junior šampion
    • Klubový veterán šampion
    • Klubový šampion štěňat
    • Nejúspěšnější vystavovatel
    • TOP pes roku
  • Klubové výstavy
    • 2023
    • 2022
    • 2021
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
    • 2016
    • 2015
    • 2014
    • 2013
    • 2012
  • Standardy plemen
  • Ke stažení
  • Rady a tipy
  • Klubové slevy
  • Kontakty

Tituly a čekatelství zadávané na výstavách v ČR

10 Aug, 2021

Tituly zadávané ve výstavním kruh v rámci hodnocení plemene

Vítěz třídy

Zadává se jedinci oceněnému známkou výborný 1 ve třídě mladých, otevřené, pracovní, mezitřídě , vítězů a veteránů  a to pouze na výstavách oblastních a krajských.  V případě členění plemene dle zbarvení, velikosti a váhy může být tento titul udělen v každé třídě.

Oblastní vítěz

Zadává se na oblastních  výstavách nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. U plemen členěných podle barev srsti, velikostních rázů atd se zadává stejný počet oblastních vítězů jako na mezinárodní výstavě CACIBů. Informaci o tom, kolik CACIBů se u plemene zadává najdou zájemci na www.fci.be – standardy.

Krajský vítěz

Zadává se na krajských  výstavách nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. U plemen členěných podle barev srsti, velikostních rázů atd. se zadává stejný počet krajských vítězů jako na mezinárodní výstavě CACIBů. Informaci o tom, kolik CACIBů se u plemene zadává najdou zájemci na www.fci.be – standardy.

Nejlepší mladý  plemene – Best of juniors -BOJ

Zadává se na výstavách klubových, speciálních, národních a mezinárodních. Titul získává nejlepší mladý pes nebo fena plemene z konkurence všech mladých jedinců plemene se zadaným čekatelstvím CAJC. Počet titulů BOJ v plemeni je stejný jako počet titulů BOB.

Nejlepší veterán plemene – Best of veterans – BOV

Zadává se na výstavách klubových, speciálních, národních a mezinárodních. Titul získává nejlepší veterán pes nebo fena plemene z konkurence všech veteránů plemene se zadaným oceněním výborný 1. Počet titulů BOV  v plemeni je stejný jako počet titulů BOB.

Klubový vítěz

Zadává se na některých klubových výstavách. V propozicích výstavy je vždy uvedeno, zda je možné titul na dané výstavě získat či ne. Podmínky pro přiznání titulu určuje předpis příslušného chovatelského klubu. Titul může být např. vázán na členství v klubu. Klubový vítěz se zpravidla zadává nejlepšímu jedinci – psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů. V pravomoci chovatelského klubu je rozhodnout zda vůbec a za jakých podmínek se bude zadávat titul Klubový vítěz mladých. Zpravidla jej získávají pes i fena, kteří obdrželi čekatelství CAJC nebo u plemen posuzovaných podle barev nebo velikostních rázů nejlepší mladý pes i fena z konkurence CAJC.

Vítěz speciální výstavy

Zadává se na speciálních výstavách plemene a to nejlepšímu jedinci – psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Národní vítěz

Zadává se na národních výstavách nejlepšímu jedinci – psovi i feně- z konkurence výborných 1 CAC z tříd- mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Vítěz plemene- Best of Breed - BOB

Do soutěže nastupují Nejlepší mladý plemene (BOJ), nejlepší dospělí jedinci (NV, CACIB, Klubový vítěz či Vítěz speciální výstavy) a nejlepší veterán plemene (BOV).  Pokud se jedná o klubovou výstavu bez zadávání titulu Klubový vítěz , postupují do soutěže o BOB nejlepší mladý jedinec plemene (BOJ) , nejlepší veterán plemene (BOV) a všichni CAC. Stejné pravidlo platí na mezinárodních výstavách v případě plemen FCI neuznaných a plemen uznaných prozatímně. Titul může být zadán jen na výstavách se zadáváním CAC. Nezadává se na oblastních a krajských výstavách.

Tituly zadávané v slavnostním kruhu výstavy v rámci závěrečných soutěží na mezinárodních a národních výstavách

Vítěz velké národní ceny – BONB (Best of National Breeds)

Do kruhu nastupují na výstavě posouzení jedinci národních plemen (český teriér, český fousek, český strakatý pes, český horský pes, chodský pes, pražský krysařík) a plemene československý vlčák. Všechna plemena jsou představena. Samotné soutěže o titul BONB se zúčastní pouze jedinci s titulem BOB.

Vítěz skupiny FCI –BIG

Do soutěže nastupují všichni vítězové plemen (BOB) příslušné skupiny FCI. Neuznaná národní plemena tvoří zvláštní skupinu, jejíž vítěz se na mezinárodní výstavě na rozdíl od výstavy národní nemůže zúčastnit soutěže o titul BOD a BIS.

Juniorský vítěz skupiny FCI – (JBIG)

Do soutěže nastupují všichni BOJ - Nejlepší mladí psi nebo feny plemen příslušné skupiny FCI (na NV a MV konaných v ČR se Nejlepší mladí posuzují v rámci svých skupin FCI, do soutěže nastupuje vždy Nejlepší mladý pes nebo fena plemene (BOJ). Do další soutěže (J BOD,J BIS) postupuje pouze jeden pes ze skupiny (J BIG)

Vítěz dne – BOD

Soutěž může být zařazena na vícedenních výstavách a nastupují do ní jedinci jedinci, kteří obdrželi titul BIG. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Juniorský vítěz dne - JBOD

Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI z jednotlivých dnů vícedenních výstav. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Vítěz výstavy BIS

Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI – BIG u jednodenních výstav nebo Vítězové jednotlivých dnů (BOD) na výstavách vícedenních. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Juniorský vítěz výstavy (JBIS)

Do soutěže nastupují všichni Vítězové mladých skupin FCI u jednodenních výstav nebo  Nejlepší mladí dne (J BOD). Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Všechny tituly je možno zadat bez ohledu na počet předváděných jedinců, pokud kvalita kandidáta na titul odpovídá požadavkům na jeho zadání. Případné tituly je možno udělit pouze tehdy, je-li jejich udělení v souladu s propozicemi výstavy.

Čekatelství

CAJC – (CERTIFICAT D´ APTITUDE AU JUNIOR CHAMPIONAT)

Čekatelství na titul český junior šampion může být zadáno výbornému 1- psovi i feně ve třídě mladých. Zadává se na

výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.

CAC – (CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT)

Čekatelství na titul ČESKÝ ŠAMPION může být zadáno výbornému 1 – psovi i feně- ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.

r.CAC –( RESERVE CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT)

Rezervní čekatelství na titul ČESKÝ ŠAMPION může být zadáno výbornému 2 – psovi i feně ve třídě, kde byl zadán CAC. Zadává se ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a šampiónů na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní.

CAC ČMKU

Čekatelství na titul ŠAMPION ČMKU  získávají od 1.7.2011 automaticky na mezinárodních výstavách pes i fena, kteří získali čekatelství CACIB a na Národních výstavách pes i fena, kteří získali titul Národní vítěz. V případě prozatímně uznaných plemen a národních neuznaných plemen na mezinárodních výstavách získává čekatelství CAC ČMKU jedinec, který obdržel titul BOB.

CACIB - (CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ)

Čekatelství mezinárodního šampionátu krásy může navrhnout  rozhodčí na mezinárodní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 z tříd - mezitřídy, otevřené, pracovní, šampiónů.

r.CACIB (RESERVE CERTIFICAT D´ APTITUDE AU CHAMPIONAT INTERNATIONAL DE BEAUTÉ)

Rezervní cacib může navrhnout  rozhodčí na mezinárodní výstavě druhému nejlepšímu jedinci - psovi i feně. Do této soutěže postupují : výborný 2 ze třídy, z které byl navržen CACIB a výborní 1 z ostatních tříd.

Zdroj: www.cmku.cz

Šampionáty v České republice

10 Aug, 2021

Přiznání titulu Český junior šampion

Zašlete nebo osobně doneste na ČMKU:
- originál PP nebo jeho kopii a originál výstavní přílohy
- originál kartiček dokladujících získání čekatelství
- od dvou rozhodčích
- 3x CAJC nebo 2x CAJC a 1x CAC (získaný do věku 24 měsíců)
- použitý CAC nemůže již být podkladem pro získání titulu Český šampion

Přiznání titulu Český šampion

Zašlete nebo osobně doneste na ČMKU:
- originál pp nebo jeho kopii a originál výstavní přílohy
- originál kartiček dokladujících získání čekatelství CAC
- nejméně od dvou rozhodčích
- nejméně ve dvou výstavních sezónách

U plemen nepodřízených zkouškám
- 4x CAC(nejméně 2x z mezinárodní výstavy)

Použití Res.CAC pro přiznání titulu Český šampión – výklad:
Ocenění Res. CAC doložené výstavním posudkem a vystavenou kartičkou lze použít při žádosti o titul Českého šampiona jako ocenění CAC v tom případě, že pes/fena, který na výstavě získal titul CAC, měl v době udělení titulu res. CAC ČMKU přiznán titul Český šampion. Praktický postup je takový, že majitel psa/feny, který uplatňuje nárok na titul Český šampion a dokládá jej oceněním Res. CAC, je povinen sekretariátu ČMKU sdělit, který jedinec získal před ním titul CAC (jméno a chovatelská stanice, č. zápisu, katalogové číslo) a doložit kopii posudku vítězného psa.

Přiznání titulu Český Grand šampion

Zašlete nebo osobně doneste na ČMKU:
- originál PP nebo jeho kopii a originál výstavní přílohy
- originál kartiček dokladujících získání čekatelství CAC
- od dvou rozhodčích
- 3x CAC (získaných ve třídě šampionů nebo vítězů, z toho nejméně 1x na mezinárodní výstavě)
- minimálně kopie posudků, prokazujících, že pes byl vystaven ve třídě šampionů (vítězů)

Pes musí mít v době získání prvního z těchto CACů již přiznaný titul Český šampion.

Res.CAC není možné použít místo CAC.

Přiznání titulu Mezinárodní šampion C.I.B.

Zašlete nebo osobně doneste na ČMKU:
- kopii průkazu původu
- kopie potvrzení o čekatelství CACIB, kterými FCI potvrzuje, že navržený CACIB byl přiznán
- CACIBy musí být získány nejméně v rozmezí 1 rok a 1 den

Minimální podmínky plemen, u kterých zkouška není požadována:
- 4x CACIB od tří rozhodčích ze tří států

Pokud Vám chybí některá z kartiček CACIB, můžete použít kopii posudku, případně karty CACIB z výstavy, nejdříve ale 6 měsíců po výstavě, ze které kartička chybí.

Zdroj: www.cmku.cz

Kolik stojí maltézský psík s rodokmenem

10 Aug, 2021

Na tuto otázku není jednoduchá odpověď, protože rozpětí je velmi široké. V současné době (11/2020) se pejsci v kvalitních chovatelských stanicích pohybují průměrně mezi 20 a 25 tisíci, fenečky 30 až 35 tisíc, nicméně je možné štěňátko pořídit i za nižší či vyšší cenu.

I když se vám zdá částka opravdu vysoká, je nejnižší v evropských zemích a je to vlastně nejmenší výdaj v životě nového člena domácnosti. Každý pes potřebuje pravidelnou veterinární preventivní péči, v případě nemoci se náklady na veterinární ošetření mohou vyšplhat i do řádů desetitisíců, dále kosmetická péče (šampony, kondicionéry, hřebeny, kartáče atd.), ev. pravidelná střihová úprava, kvalitní strava...  

Ceny štěňátek se mohou lišit mezi jednotlivými chovateli, ale také v rámci jednoho vrhu. Vždy záleží na rodičích, ale také na samotném štěňátku, zda je bez vady (a má tak předpoklady pro chov a výstavy) či zda má nějakou vadu (může být špatný pigment, skus apod.), která mu sice nebrání žít plnohodnotný život, ale cenu štěňátka snižuje. Pokud je štěně po kvalitních rodičích (většinou mají řadu výstavních ocenění, kvalitní rodokmen nebo je jeden či oba rodiče importovaní ze zahraničí) je pravděpodobné, že štěně bez vady se bude pohybovat ve vyšší cenové relaci. Naopak pokud je štěňátko po rodičích průměrné kvality, měla by být cena nižší. Nicméně ani vynikající rodokmen a rodiče nezaručí vždy perfektní štěně bez vady.

Pořizuje-li si chovatel štěně na chov a výstavy, často importuje ze zahraničí, kde zaplatí přinejmenším 3 tisíce euro za štěně plus náklady na cestu, většinou je ale cena vyšší. V případě, že jede krýt svou fenku mimo svou chovatelskou stanici, zaplatí většinou nejméně 6 set eur, v zahraničí se částka za krytí pohybuje většinou do výše 2 tisíc eur. Nelze opomenout, že maltézáček mívá menší vrhy, není vzácností narození jen jednoho štěněte, navíc v případě komplikací jen samotný císařský řez se pohybuje kolem 10 tisíc.

Aby se chovatel dozvěděl, zda odchovává kvalitní jedince, musí se účastnit výstav, v Čechách i v zahraničí. Také je to jedinečná příležitost prohlédnout si cizí odchovy a vybrat si psa pro krytí či chovatele, od kterého by rád získal štěně pro svůj chov. Náklady na výstavy jsou vysoké, za přihlášku jednoho psa na jednu výstavu vydá nejméně tisíc korun, dále náklady na dopravu, kosmetiku... Mýtem je, že za vítězství se získává finanční odměna, ale není to pravda.

Dále solidní chovatel investuje do svých psů a štěňátek, tzn. že mají excelentní péči, je o ně skvěle postaráno až do smrti. Toto vše lze vidět mimo jiné na fotkách, které chovatel zveřejňuje... zda jsou psi a štěňata čistí, mají hezký výraz... Mnoho chovatelů také zveřejňuje fotografie z domácího prostředí, nejen naaranžovaná štěňátka na fotografiích.

Autor: Mgr. Lenka Kobrle

Created with Mozello - the world's easiest to use website builder.