Kolik stojí maltézský psík v České republice?
Na tuto otázku není jednoduchá odpověď, protože rozpětí je velmi široké. V současné době (11/2020) se pejsci v kvalitních chovatelských stanicích pohybují průměrně mezi 20 a 30 tisíci, fenečky 30 až 40 tisíc, nicméně je možné štěňátko pořídit i za nižší či vyšší cenu.
I když se vám zdá částka opravdu vysoká, je nejnižší v evropských zemích a je to vlastně nejmenší výdaj v životě nového člena domácnosti. Každý pes potřebuje pravidelnou veterinární preventivní péči, v případě nemoci se náklady na veterinární ošetření mohou vyšplhat i do řádů desetitisíců, dále kosmetická péče (šampony, kondicionéry, hřebeny, kartáče atd.), ev. pravidelná střihová úprava, kvalitní strava...
Ceny štěňátek se mohou lišit mezi jednotlivými chovateli, ale také v rámci jednoho vrhu. Vždy záleží na rodičích, ale také na samotném štěňátku, zda je bez vady (a má tak předpoklady pro chov a výstavy) či zda má nějakou vadu (může být špatný pigment, skus apod.), která mu sice nebrání žít plnohodnotný život, ale cenu štěňátka snižuje. Pokud je štěně po kvalitních rodičích (většinou mají řadu výstavních ocenění, kvalitní rodokmen nebo je jeden či oba rodiče importovaní ze zahraničí) je pravděpodobné, že štěně bez vady se bude pohybovat ve vyšší cenové relaci. Naopak pokud je štěňátko po rodičích průměrné kvality, měla by být cena nižší. Nicméně ani vynikající rodokmen a rodiče nezaručí vždy perfektní štěně bez vady.
Pořizuje-li si chovatel štěně na chov a výstavy, často importuje ze zahraničí, kde zaplatí přinejmenším 3 tisíce euro za štěně plus náklady na cestu, většinou je ale cena vyšší. V případě, že jede krýt svou fenku mimo svou chovatelskou stanici, zaplatí většinou nejméně 6 set eur, v zahraničí se částka za krytí pohybuje většinou do výše 2 tisíc eur. Nelze opomenout, že maltézáček mívá menší vrhy, není vzácností narození jen jednoho štěněte, navíc v případě komplikací jen samotný císařský řez se pohybuje kolem 10 tisíc.
Aby se chovatel dozvěděl, zda odchovává kvalitní jedince, musí se účastnit výstav, v Čechách i v zahraničí. Také je to jedinečná příležitost prohlédnout si cizí odchovy a vybrat si psa pro krytí či chovatele, od kterého by rád získal štěně pro svůj chov. Náklady na výstavy jsou vysoké, za přihlášku jednoho psa na jednu výstavu vydá nejméně tisíc korun, dále náklady na dopravu, kosmetiku... Mýtem je, že za vítězství se získává finanční odměna, ale není to pravda.
Dále solidní chovatel investuje do svých psů a štěňátek, tzn. že mají excelentní péči, je o ně skvěle postaráno až do smrti. Toto vše lze vidět mimo jiné na fotkách, které chovatel zveřejňuje... zda jsou psi a štěňata čistí, mají hezký výraz... Mnoho chovatelů také zveřejňuje fotografie z domácího prostředí, nejen naaranžovaná štěňátka na fotografiích.
Autor: Mgr. Lenka Kobrle